روش نگهداری گیاه برگ قاشقی – (Peperomia)
۰

پپرومیا یا برگ قاشقی از گیاهان شگفت‌انگیز آپارتمانی اند که ویژگی‌های مثبت زیادی دارند و همین ویژگی‌ها باعث شده که به یکی از گیاهان ایده‌آل و محبوب آپارتمانی تبدیل شوند.
برگ‌های زیبا که انواع مختلفی دارند، با شرایط نامساعد محیط زندگی تا حد زیادی کنار می‌آیند و می‌توانند یکی از گیاهان ایده‌آل برای شما باشند که دوست دارید گیاه جدیدی را به مجموعه‌ی گیاهان‌تان اضافه کنید.
برگ‌ها‌ی زیبا، براق و سبز رنگ این گیاه باعث شده که برگ قاشقی در تمامی لیست‌ های خرید گل و گیاه آپارتمانی نقش مهمی را ایفا کند.
پس با گُل سِتان همرا باشید تا روش نگهداری گیاه برگ قاشقی را بخوانید.

گیاه برگ قاشقی بومی مناطق استوایی و مرطوب به ویژه آمریکای مرکزی است. بیشتر انواع آن از گیاهان ماندگار و مادام‌العمرند که به خاطر برگ‌های زیبا و تقریبا دایره‌ای شکل که شبیه قاشق است، پرورش داده می‌شوند. گل‌های برگ قاشقی جذابیتی ندارند و مورد توجه نیستند.

یکی از نکات جالب برگ قاشقی این است که تنوع گونه‌ی زیادی دارد. مثلا شما می‌توانید مجموعه‌ی گسترده‌ای از انواع برگ قاشقی را در گلخانه‌تان جمع آوری کنید و حتی هیچ کدام از دو گیاه کاملا مشابه هم نباشند.

گیاه برگ قاشقی به طور کلی از گیاهان کوچک جثه است و بلندی آن در داخل خانه به ندرت به بیش از ۳۰ سانتی‌متر میرسد و خیلی خیلی به ندرت به ۶۰ سانتی‌متر می‌رسد.

به همین خاطر این گیاه یکی از گیاهان ایده‌آل برای خانه‌های آپارتمانی و فضاهای کوچک به حساب می‌آید. ساقه‌های گیاه قاشقی معمولا ضخیم و محکم است و برگ‌های گوشتی دارد که این ویژگی‌ها شبیه به ساکولنت‌ها است.

روش نگهداری ازبرگ قاشقی

آبیاری قاشقی
در شروع روش نگهداری گیاه برگ قاشقی باید در باره آبیاری آن بگوییم.
گیاهان پپرومیا نیاز به آبیاری نامنظم دارند. یعنی بدون در نظر گرفتن زمان، هر وقت که روی خاک گلدان خشک شده بود، به آن به طور کامل آب بدهید و آن را سیراب کنید.
معمولا افراد در آبیاری گیاه قاشقی دچار مشکل می‌شوند.

در واقع آبیاری بیش از اندازه رایج‌ترین دلیل از بین رفتن گیاهان قاشقی در داخل منزل است. بیش‌تر ما دوست داریم به گیاهان‌مان لطف بیش از اندازه داشته باشیم! و آب زیادی پای گلدان‌هایشان بریزیم.
نشانه‌های آبیاری بیش از حد در پپرومیا، پوسیدگی ساقه‌ها، نرمی و زردشدن برگ‌ها، سنگین شدن گلدان و خاک گلی و آب‌دار است.

قاشقی به چه نوری نیاز دارد؟
پپرومیا بهترین رشدش را در نور زیاد و غیرمستقیم دارد. در واقع پشت پنجره‌های رو به شرق یا جنوب خانه در تمام فصل‌های سال برای این گیاه بسیار مناسب است. تنها نکته‌ای که باید حواستان به آن باشد این است که در مقابل نور مستقیم و شدید خورشید مخصوصا در فصل تابستان قرار نگیرد، چون باعث سوختن برگ‌ها می‌شود.

اگر گیاه قاشقی را در جایی کم ‌نور بگذارید، ساقه‌هایش بلند و کشیده می‌شود چون به دنبال نور کافی می‌گردد.
اگر چنین اتفاقی افتاد به راحتی ساقه‌های بلند و اضافی‌اش را بچینید تا ظاهر کوچک‌ش را حفظ کند و سپس آن را به جای پرنورتری انتقال بدهید.

قاشقی به چه مقدار رطوبت هوا نیاز دارد؟
با وجود این‌که گیاه قاشقی به نیاز داشتن رطوبت زیاد در هوا معروف است، اما باید بگوییم که این نکته در مورد بیش‌تر گونه‌های قاشقی درست نیست.
بسیاری از انواع قاشقی برگ‌هایی شبیه به ساکولنت‌ها دارند و می‌توانند میزان رطوبت هوای کم و آبیاری نامنظم را هم تحمل کنند. بنابراین اگر رطوبت هوای محل زندگی‌تان کم است، این گیاه برای شما بسیار مناسب است.

همان‌طور که گفتیم میزان رطوبت مورد نیاز انواع قاشقی با هم متفاوت است و بهترین راهنمایی این است که به برگ‌ها نگاه کنید، هرچه ضخامت برگ‌ها بیش‌تر باشد،‌ میزان رطوبت هوای کم‌تری نیاز دارد.

گیاه قاشقی به چه نوع خاکی نیاز دارد؟
برای گیاه قاشقی‌تان از خاکی استفاده کنید که زهکشی بالایی داشته باشد. مقدار مساوی پیت‌ماس و پرلیت یا ماسه‌ی درشت برای این گیاه مناسب است.
توصیه‌ی ما این است که هر دو تا سه سال یک بار خاک آن را عوض کنید. چون منافذ بین ذرات خاک به مرور زمان بسته می‌شود و مواد مغذی‌اش را از دست می‌دهد. به همین خاطر اگر گیاه خاک تازه و مغذی دریافت کند، سالم تر خواهد بود و بهتر رشد می‌کند.

عوض کردن گلدان قاشقی
بیشتر گیاهان قاشقی می‌توانند چندین سال در گلدان‌ اولیه‌شان زندگی کنند و نیازی به تعویض گلدان ندارند و معمولا در گلدان کوچک رشد بهتری دارند. پس خیال‌تان از بابت گلدانش راحت باشد و فقط در صورتی نیاز به عوض‌کردن گلدان دارد که اندازه‌ی کوچک گلدان آسیب زیادی به آن وارد کند. گلدان می‌تواند یک سایز از گلدان قبلی بزرگ‌تر باشد.

روش تعویض گلدان قاشقی
همان‌طور که گفتیم با وجود تنوع زیاد قاشقی، همه‌ی آن‌ها کوچک با رشد کم هستند. رشد عرضی آن‌ها حدود ۲۰ تا ۳۰ سانتی‌متر است و فقط هرچند وقت یک بار نیاز به عوض کردن گلدان دارند.

مخلوط مناسب خاک را از قبل آماده کنید. گلدان جدید را بیاورید و نصف آن را با خاک تازه پرکنید. حالا به آرامی گیاه را از گلدان قبلی بیرون بیاورید. برای راحت شدن کار می‌توانید گلدان را کمی وارونه کنید تا گیاه بیرون بیاید.

حالا با دقت و تا جای ممکن، خاک قبلی را از اطراف ریشه‌ها جدا کنید. گیاه را در گلدان جدید بگذارید و باقی‌مانده‌ی خاک جدید را دور گیاه بریزید. خاک را کمی با دست فشار دهید تا گیاه در جایش محکم بایستد اما زیاد فشار نیاورید که خاک زیاده از حد فشرده شود. در پایان گلدان را به طور کامل آبیاری کنید.

کود مناسب برای قاشقی
در طول فصل رشد یعنی بهار و تابستان، ماهی یک بار به آن کود بدهید و گلدانش را با خاکی پر کنید که زهکشی کامل داشته باشد یعنی آب اضافی را در خودش نگه ندارد.

انواع گونه‌های قاشقی به کود خیلی کمی نیاز دارند و اگر زیاده از حد به آن‌ها کود بدهید بیش‌تر دچار مشکل می‌شوید تا زمانی که خیلی کم کود بدهید یا اصلا کود ندهید.
ما کود محلول در آب ۱۰-۱۰-۱۰‌ را به شما پیشنهاد می‌کنیم که یک مرتبه در ماه در طول فصل‌های بهار و تابستان به این گیاه بدهید.

کوددهی بیش از اندازه باعث آسیب به گیاه می‌شود و تعادل مواد غذایی موجود در خاک را از بین می‌برد. پس دقت کنید که تا حد ممکن به مقدار خیلی کم به گیاه کود بدهید.

گیاه برگ قاشقی را چه‌طور هرس کنیم؟
برای هرس‌کردن قاشقی نیازی نیست دقت و حساسیت زیادی به خرج دهید چون قاشقی از گیاهانی است که به راحتی با هرس کردن کنار می‌آید. پس نگران نباشید. یکی از دلایل محبوبیت گیاه قاشقی همین ظاهر ظریف و فشرده‌ی آن است. برای همین به راحتی آن را هرس می‌کنیم و شکل‌های زیبا به آن می‌دهیم.

به جز موارد زیبایی، بهتر است به طور مرتب هرگونه ساقه یا برگ خشکیده یا آسیب دیده را از گیاه جدا کنید. هر زمان که برگی با علایم بیماری را در گیاه دیدید، آن را بچینید و علت آن مشکل را بررسی و رفع کنید.

چون بی توجهی به بیماری یا آفت گیاه باعث می‌شود که آفت یا بیماری سراسر گیاه را بگیرد و دیگر جای بهبودی نگذارد. از طرفی ممکن است به گیاهان و گلدان‌های اطرافش هم سرایت کند.

گیاه قاشقی را چه‌گونه تکثیر کنیم؟
خوشبختانه تکثیر گیاه قاشقی بسیار آسان است و می‌توانید تعداد آن‌ها را بیشتر کنید و به دوستان و اقوام‌تان هدیه بدهید.
دو روش اصلی برای تکثیر قاشقی وجود دارد:
قلمه‌زدن با برگ
قلمه‌زدن با ساقه

روشی که شما انتخاب می‌کنید، بستگی به ترجیح شما نسبت به شرایط و امکانات‌تان و گونه‌ی گیاهی‌تان دارد. نکته‌ای که باید در نظر داشته باشید این است که گونه‌های قاشقی دورنگ یا ابلق با قلمه از ساقه بهتر تکثیر می‌شوند چون با این روش رنگ‌های ابلق برگ‌ها در گیاه جدید بهتر حفظ می‌شود.

۱-تکثیر قاشقی با قلمه‌گیری از برگ‌ها
ظرفی که می‌خواهید گیاهان جدید را در آن بکارید، آماده کنید و خاک آن را مقدار مساوی کمپوست مخصوص گلدان و پرلیت درنظر بگیرید.
یادتان باشد که گلدان یا ظرف و تمام وسایلی که با آن کار می‌کنید، کاملا تمیز و خشک باشند. اگر امکانش را دارید، آن‌ها را استریل کنید. چون بیماری‌های قارچی بزرگ‌ترین معضلی هستند که باعث تکثیرنشدن قاشقی می‌شوند.

یک برگ سالم از گیاه مادر را با چاقو یا قیچی باغبانی تیز و تمیز جدا کنید. می‌توانید آن را از پایین برگ و نزدیک ساقه ببرید یا کمی از ساقه هم همراه آن باشد.
شما می‌توانید از تمام برگ‌ برای تکثیر استفاده کنید اما پیشنهاد ما این است که هر برگ را به صورت عرضی به دو قسمت تقسیم کنید.

قسمت بریده‌شده‌ی برگ‌ها را داخل پودر ریشه‌زا بگذارید. پودر ریشه‌زا باعث می‌شود که ریشه‌های جدید سریع‌تر رشد کنند.
حالا با قاشق یا چاقو حفره‌ی کوچکی به عمق ۱ تا ۲ سانتی‌متر در خاک درست کنید و برگ را از قسمت بریده‌شده داخل خاک بکارید. حالا خاک اطراف برگ را با انگشت فشار دهید تا برگ در جای خودش محکم بایستد.

گلدان را کاملا آبیاری کنید. حالا روی گلدان یا ظرف را با کیسه‌ی پلاستیکی بپوشانید و گلدان را در جایی با دمای معمولی داخل خانه و در جای با نور غیرمستقیم و زیاد بگذارید.
هر چند روز یک بار به مدت چند ساعت پلاستیک روی گلدان را بردارید تا رطوبت اضافی خاک تبخیر شود و بیماری قارچی برای گیاه ایجاد نشود.

بعد از چند روز اولین چیزی که خواهید دید، ریشه‌های کوچکی است که از قسمت بریده‌شده‌ی برگ رشد می‌کنند. بعد از آن جوانه‌ی جدید رشد می‌کند و به دنبال آن برگ‌ها و ساقه‌ها مشخص می‌شوند.

وقتی که گیاهان جدید به خوبی رشد کردند و چند برگ جدید به وجود آوردند، می‌توانید آن‌ها را در گلدان‌های جداگانه بکارید.
برای انتقال گیاهان جدید به گلدان‌‌ها خیلی عجله نکنید. چون گیاه قاشقی ریشه‌ی کم‌عمقی دارد و در کنار گیاهان جدید دیگر به ندرت احساس تنگ بودن جا خواهد داشت.

۲-تکثیر قاشقی با قلمه‌گیری از ساقه
بهتر است که فرآیند قلمه‌گیری را در فصل بهار انجام بدهید تا گیاهچه‌های جدید به راحتی و با سرعت رشد کنند. در ادامه‌ی مطلب با فرآیند قلمه‌گیری از ساقه‌ی قاشقی به صورت مرحله به مرحله آشنا می‌شویم:‌

مراحل قلمه گیری از ساقه هم مثل قلمه زدن برگ است.
ساقه‌ی سالمی از گیاه را جدا کنید که حداقل ۶ برگ روی آن داشته باشد.
برگ‌های پایینی ساقه را جدا کنید.
ساقه‌ را تا عمق زیادی در پودر ریشه‌زایی فرو ببرید.
حالا سوراخ کوچکی در خاک ایجاد کنید.
قلمه را در خاک گذاشته و خاک اطراف آن را فشار دهید تا قلمه در جای خودش محکم شود.
گلدان را به طور کامل آبیاری کنید.
بقیه‌ی مراحل باقی مانده کاملا شبیه به قلمه زدن برگ‌هاست که بالاتر به آن اشاره کردیم.

آیا گیاه قاشقی سمی است؟
خوشبختانه این گیاه زیبا برای انسان‌ها و حیوانات سمی نیست، البته ما می‌دانیم که این گیاه مزه‌ی خوبی ندارد و لازم نیست نگران این موضوع باشید که حیوان خانگی‌تان برگ‌های این گیاه را جدا می‌کند و می‌خورد.

هم‌چنین اگر کودک نوپا دارید، نیازی به نگرانی و مراقبت خاص نیست. می‌توانید گلدان‌تان را در جای دلخواه بگذارید و نگران بیماری یا مسمومیت فرزندتان باشید.

در هنگام خرید برگ قاشقی به چه نکاتی توجه کنیم؟
در زمان انتخاب گیاه قاشقی باید اطمینان حاصل کنید که گیاهی کاملا سالم را به خانه می‌برید. در این‌جا چند نکته را مطرح کرده‌ایم که بهتر است در زمان خرید برگ قاشقی از گل‌فروشی‌ها در نظر بگیرید:

در درجه‌ی اول سعی کنید از گل‌فروشی معتبر و خوش‌نامی خرید کنید. گیاه قاشقی تا حدی به سرما حساس است، بنابراین حمل و نقل و نگهداری گیاه در شرایط نامناسب باعث آسیب جدی به گیاه می‌شود.

اگر گیاهی به تازگی در معرض شرایط نامساعد قرار گرفته‌ است، علایم آن را به سرعت نشان نمی‌دهد و مدتی بعد از خرید نشانه‌های خرابی را در آن خواهد دید. پس انتخاب یک گل‌فروشی معتبر ضروری است و گل فروشی آنلاین گل ستان شرایطی را مهیا کرده تا با خرید آنلاین گیاه تازه ترین گل و گیاهان را تقدیم شما کند.

دقت کنید که برگ‌ها لکه‌ی سیاه نداشته باشند و در حال زردشدن یا پژمردگی نباشند و علامت آسیب فیزیکی مثل پارگی برگ‌ها یا شکستگی ساقه یا برگ هم نداشته باشند. حتما پشت و روی برگ‌ها را بررسی کنید تا دچار بیماری قارچی یا حشرات نشده باشند.

می‌توانید از کارمندان و فروشندگان گل‌فروشی یا گلخانه بپرسید که این گلدان چند وقت در انبار شما بوده و تحت چه شرایطی نگهداری می‌شده است. هر گل‌فروشی معتبری باید بتواند به شما بگوید که از این گیاه چه مراقبت‌هایی صورت گرفته و در جریان مراحل انتقال و حمل و نقل آن از مزرعه تا گل‌فروشی باشد.

آیا برگ قاشقی از خانواده‌ی ساکولنت‌هاست؟
بسیاری از گونه‌های برگ قاشقی ویژگی‌های ساکولنت‌ها را هم دارند. یعنی امکاناتی برای ذخیره‌ی آب و کاهش هدر رفت آب دارند و همین امکانات به آن‌ها کمک می‌کند که با آبیاری نامنظم و آب و هوای خشک سازگاری داشته باشند.

واقعیت این است که ساکولنت‌ها دسته‌ی کاملا مشخصی از گیاهان نیستند و ممکن است بعضی ویژگی‌هایشان با بقیه‌ی گیاهان هم‌پوشانی داشته باشند.

چندین گیاه وجود دارند که به طور کاملا مشخص ساکولنت محسوب می‌شوند و بعضی از گیاهان مثل پپرومیا ویژگی‌های مشترکی با ساکولنت‌ها دارند.
بعضی از گونه‌های پپرومیا که شباهت زیادی به ساکولنت‌ها دارند، پپرومیا دلابریفورمیس Peperomia dolabriformis، پپرومیا روتوندیفولیا Peperomia rotundifolia و پپرومیا گراوئولنس Peperomia graveolens است.

در مجموع در این مطلب سعی کردیم، از روش نگهداری گیاه برگ قاشقی اطلاعات لازم را در اختیار شما گذاشته باشیم؛ اما چنانچه در حین خواندن، سوالی به ذهنتان رسیده است اما پاسخ آن را نیافته‌اید یا نیاز به مشاوره گیاه دارید، از طریق بخش نظرات زیر همین مطلب سوالات خود را با کارشناسان گُل‌سِتان درمیان بگذارید تا در اسرع وقت به آن پاسخ دهند.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0

بالا

X